Jaką whisky kupić na prezent?

Alkohol jest częstwo wybieranym prezentem. Jednak zakup odpowiedniej whisky na prezent może być dużo trudniejszy niż to się wydaje. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak budżet, okazja, czy preferencje i stopień zaawansowania obdarowywanego.

Tworząc tę listę starałem się wybrać whisky uniwersalne, rozpoznawalne i łatwo dostępne.

Gusta, gusta, gusta

Najważniejszym pytaniem jakie należy sobie zadać to jakie whisky lubi osoba dla której prezentu szukamy? Czy są to delikatne blendy? Czy preferuje smaku słodkie czy wytrawne? Czy ceni sobie whisky dymne (czyli torfowe), czy wręcz przeciwnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto zajrzeć do barku tej osoby lub zapytać o rekomendację dla siebie.

Whisky poniżej 100zł

W tej kategorii, nie ma co ukrywać, nie poszalejemy. Będą to też zdecydowanie whisky dla początkujących i raczej blendy niż single malty. Co nie znaczy, że nie ma tutaj całkiem smacznych whisky. Jeśli jednak idziemy na grilla czy inną imprezę, gdzie whisky ma być wypita, warto się zainteresować tą kategorią. Single malty z tego przedziału raczej odradzam, gdyż można się zniechęcić. W tej kategorii blendy wykazują jednak lepszą relację cena/jakość.

Bushmills Black Bush

Irlandzka whiskey blended, nietorfowa

Black Bush to irlandzka whiskey blended z dużym wpływem beczek po sherry, które zapowniają dosyć słodki i owocowy smak. Potrójna destylacja zapewnia gładki smak. Alkohol bardzo dobrze ukryty.

Idealna na prezent, który ma od razu zostać wypity. Dodatkowym atutem jest szeroka dostępność – można ją kupić w każdym większym supermarkecie.

Cena: około 70zł

Islay Mist

Whisky blended, torfowa

Islay Mist to również blend. Jego charakter jest jednak zdecydowanie odmienny od popredniej pozycji. Posiada dużą domieszkę jednej z najbardziej dymnych whisky, czyli Laphroaig.

Mój wybów na każdego grilla, gdzie znam ryzyko, że może skończyć w coli. Również dostępna w większośći marketów, chociaż może być ją ciut trudniej znaleźć od Black Busha.

Cena: około 60zł

Whisky do 200zł

W tym przedziale można już wybrać coś naprawdę dobrego. Wkraczamy w kategorię blendów premium oraz już całkiem pożądnych single maltów. Powiedziałbym, że jest to kategoria do osób średniozaawansowanych lub początkujących chcących zrobić kolejny krok.

Jeśli chodzi o blendy mamy tutaj dwie klasyczne opcje. Ucieszą one zarówno miłośnika whisky tego typu, jednak nie powinny też zawieźć konesera whisky typu single malt. Dla początkujących jest to również świetna propozycja, gdyż jest to opcja premium jednej z najbardziej znanych marek, czyli Johnnie Walker.

Johnnie Walker Gold Label

Whisky blended

Jest to dalej blend, ale za to jaki! Zdecydowanie lepszy niż niejeden single malt. Minimalnie torfowy, jednak na pewno nie tak, aby odrzucić osobę nielubiącą dymu. Klasyczny, gładki smak, świetnie wpisujący się w świąteczny klimat.

Na plus zdecydowanie najbardziej ropoznawalna marka w świecie whisky oraz po prostu świetna prezencja.

Cena: około 150zł

Johnnie Walker 15YO Green Label

Whisky blended malt

Jedyny w zestawieniu przedstawiciel blended malt, czyli mieszanki whisky słodowych z różnych destylarni, bez dodatku whisky zbożowej. Zdecydowanie idący w klimaty Speyside i Highland. Brak torfu, dużo kwiatów, pomarańczy i miodu. Określiłbym go nawet jako lekko wytrawny.

Cena: około 170zł

Jeśli chodzi single malty mamy tutaj większość podstawek. Z czystym sumieniem mogę polecić:

Glenfiddich 15

Whisky single malt, nietorfowa

Jedna z moim ulubionych whisky na początku przygody z tym trunkiem. Solidny wiek, niezwykle pijalna. Jeśli ktoś lubi whisky to nie może nieposmakować. Dodatkowo to jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek w świecie single malt.

Cena: około 170zł

Talisker 10

Whisky single malt

Talisker 10 to whisky delikatnie torfowa. Nie na tyle żeby odrzucić osoby nielubiące dymu, ale jednak. Jest zdecydowanie wytrawna i lekko słona. Kolejny klasyk na liście.

Cena: około 160zł

Ardbeg Wee Beastie

Whisky single malt, torfowa

Dosyć nowa pozycja, na pewno świetnie sprawdzi się jako ciekawostka dla fana klasycznego Ardbega 10.

Cena: około 140zł

Laphroaig Quarter Cask

Whisky single malt, torfowa

Jeśli osoba obdarowywana jest początkujących miłośnikiem destylarni Laphroaig to Quarter Cask będzie świetnym kolejnym krokiem.

Cena: około 160zł

Whisky do 300zł

W tym przedziale najdują się whisky dla średniozaawansowanych. Warto mieć na uwadze, że wymienone przeze mnie whisky to opcje bezpieczne i dostępne. Może się więc złożyć tak, że osoba obdarowana miała już z nimi styczność. Wybrałem jednak najbardziej klasyczne pozycje, tak aby nawet w takim przypadku była zadowolona. Jeśli chcemy jednak uniknąć takiej sytuacji to warto poszukać whisky bardziej unikalnych, które opisuję w następnym akapicie.

Glenfarclas 15

Whisky single malt, nietorfowa

Jeden z moich ulubionych klasyków. Ten Glenfarclas to pewniak, zwłaszcza dla każdego lubiącego beczki po sherry. Nie jest jednak za słodki.

Cena: około 220zł

Kavalan Podium

Whisky single malt, nietorfowa

Jeśli chcemy zrobić obdarowywanemu prawdziwą niespodziankę to warto sięgnąć po coś nietypowego. Taką whisky są zdecydowanie wypusty tajwańskiej destylarni Kavalan. Z tańszych pozycji najbardziej polecał właśnie edycję Podium.

Cena: około 230zł

Lagavulin 16

Whisky single malt, torfowa

Nie jestem mega fanem tego Lagavulina, jednak nie można odmówić mu bycia klasykiem. Według wielu osób to najlepsza postawka ze stolicy dymnych whisky, czyli Islay.

Na pewno ucieszy każdego konesera.

Cena: około 260zł

Port Charlotte 10

Whisky single malt, torfowa

Jeśli istenieje ryzyko, że osoba dla której szukamy prezentu sporo już wypiła, warto zainteresować się marką Port Charlotte. Kolejna wyśmienita whisky z Islay, trochę w cieniu innych destylarni z wyspy. Zdecydowanie warto.

Cena: około 260zł

Na okazję

Nie ma co ukrywać, że przy zakupie whisky nie ma górnego limitu ceny. Według mnie droższe zakupy to powinny być już butelki unikalne. Na rocznicę, okrągłe urodziny, narodziny dziecka czy ślub warto wybrać butelkę wyjątkową. Oznacza to albo whisky rocznikowaną, albo z pojedyńczej beczki, czyli single cask. Warto w takim przypadku kierować się ulubioną destylarnią lub stylem. Wśród opcji rocznikowanych jedną z tańszych opcji są butelki z serii Distiller’s Edition od Diageo. Dostępnych jest kilka kilka destylarni. Są to wariacje na temat wersji podstawowych. Godny polecenia jest zdecydowanie Lagavulin.

Lagavulin Distiller’s Edition

Whisky single malt, torfowa

Butelka ta trafi do każdgo miłośnika torfu. Starsze roczniki może być ciężej kupić, ale kilka ostatnich zazwyczaj leży w sklepach.

Cena: około 400zł

Poza tym przy whisky z pojedyńczych beczek warto rozejrzeć się wśród niezależnych bottlerów. Będą oni na pewno również chętni do pomocy przy wyborze butelki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że butelek jest zazwyczaj mało i szybko znikają. Wśród polskich bottlerów najbardziej aktywni są:

Warte polecenia są również coroczne wydania Diageo Special Releases. Tutaj co roku pojawia się co innego.

Jak nie butelka to co?

Jeśli nie znamy preferencji osoby dla której szukamy prezentu, lub obawiamy się zakupu butelki, którą już posiada warto pomyśleć o degustacjach. Warto poszukać w okolicy whisky baru. Zazwyczaj prowadzą one regularne tastingi, jednak na pewno również zgodzą się zorganizować coś na specjalną okazję. Z warszawkich barów najbardziej polecam Fort Whisky.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *