Recenzja: Ben Nevis 1998 Sherry Hogshead #1357 The Taste Of Whisky 10th Anniversary

The Taste of Whisky obchodzą w tym roku 10. rocznicę powstania. Z tej okazji po raz pierwszy zabutelkowali rum z destylarnii Diamond pod marka The Taste of Rum. Jednak głowną atrakcją rocznicy jest kolejna beczka Ben Nevis.

O samej whisky

Destylat z listopada 1998 trafił do beczki pierwszego napełnienia po sherry numer 1357 w której dojrzewał 24 lata. W marcu 2023 rozlano 175 butelek w mocy beczki 51.2% bez filtracji na zimno ani barwienia.

Kolor: rubinowy
Zapach: stary magazyn, mokry dąb, czerwone jabka w karmelu, mokry karton, stara skóra, wilgotny tytoń, orzechy włoskie
Smak: lekko pikantny dąb, siarka, palona guma, przyprawy korzenne, stara skóra
Finisz: dąb, plastik, trochę benzyny, stara skóra, niedojrzałe orzechy włoskie, gorzka czekolada

Nos to piękny brudas. Od razu czuć, że mamy do czynienia z whisky w słusznym wieku z porządnej beczki po sherry. Stary magazyn i mocną nutą mokrego dębu. Z tym kontrastują słodkie, pieczone czerwone jabłka w karmelu. Potem znowu wilgotno, tym razem karton i tytoń. Nie mogło zabraknąć starej skóry. Na koniec cierpkie orzechy włoskie. Na języku bardzo gładko i przyjemnie, a mimo to intensywnie. Zaczyna się lekko pikantnym dębem do którego po chwili dołącza delikatna siarka i palona guma. Może to brzmieć jako zarzut, ale w tym przypadku zdecydowanie działa. Taka kombinacja przypomina mi niektóre Kilkerrany po sherry. Następnie robi się kwaśno, pojawia się dużo przypraw korzennych no i w końcu stara skóra. Finisz w końcu ujawnia DNA destylarni Ben Nevis. Poza mocnym akcentem dębu w końcu czuć plastik i benzynę. Wpływ beczki mocno daje o sobie znać manifestując starą skórę oraz cierpkie, niedojrzałe orzechy włoskie. Na koniec gorzka czekolada.

Szkoda, że tak mało Ben Nevisa w tym Ben Nevisie. Niemniej jest to genialna whisky po sherry. Chapeau bas Bartek i Rafał.

Ocena: 92/100

1 Comment

  1. […] więcej starszych butelkowań, głównie z roczników pod koniec ostatniego millenium (tak jak n.p. Ben Nevis 1998 od The Taste of Whisky). Zobaczmy co do zaoferownia ma bardziej wiekowa beczka z wcześniejszego rocznika przeznaczona na […]

Komentarze są wyłączone