W serii M&P Cask Collection Club ukazują się, raczej bez zaskoczenia, beczki z destylarni będących w dystrybucji firmy. Tych aż tak wiele nie ma, w końcu firma skupia się głównie na winach, a beczki z niekórych, jak na przykład Springbank, są nieosiągalne. Tym sposobem seria dosyć szybko zatoczyła koło i pojawiła się druga beczka z destylarni Kilchoman.
O samej whisky
Kilchoman to jedna z pierwszych destylarni eksperymentujących z beczkami po tequili i mezcalu. I właśnie bottling z jednej z takich beczek trafił do Polski. Co prawda jest to finisz w beczce po mezcalu numer 725, ale jednak. Ogółem destylat dojrzewał 7 lat, od październiak 2013 do sierpnia 2021. Whisky butelkowana w mocy beczki 53.5% bez filtracji na zimno ani barwienia.
Kolor: słomkowy
Zapach: mentol, eukaliptus, grejpfrut, popiół, ostry rum, cytrusy, suche siano
Smak: pikantny dąb, popiół, gorzki grejpfrut, aceton
Finisz: popiół, kwaśny tytoń, pikantny dąb, musztarda
Nos bardzo świeży, a nawet odświeżający i przyjemny, Z przodu mentol i eukaliptus ze sporą dozą grejpfruta. Dopiero potem odrobina popiołu i mocnego rumu. W tle cytrusy i suche siano będące wspomnieniem pierwotnej beczki. Z czasem armoat wietrzeje i staje się bardziej chlebowy. Smak i finisz niestety nie tak ciekawe. Pikantny dąb, sporo popiołu, gorzki grejpfrut i aceton. Finisz dodatkowo kwaśny tytoń i na koniec musztarda.
Po zapowiadającym ciekawy eksperyment nosie następuje mocne rozczarowanie. Może trzeba było to zostawić w oryginalnej beczce i nie kombinować? W końcu pierwszy Kilchoman w serii, czyli Kilchoman 2010 ze zwykłej beczki po bourbonie był świetny.
18 stycznia, 2024
[…] Stoisko Kilchomana oczywiście było, niestety dosyć biedne. W tym roku nie odbył się również masterclass poświęcony tej destylarni. Poza podstawkami, czyli Machir Bay i Sanaig, na kupony dostępny był Loch Gorm, ostatnia edycja Feis Ile, czy single cask po bourbonie z serii M&P Cask Collection. Ja skusiłem się na drugą beczkę Kilchomana z tej serii, tym razem po mezcalu i było to zaskoczenie na plus. […]