Recenzja: Filey Bay 2017 Fino Cask #675 Solar System – Saturn

Filey Bay to marka destylarni Spirit Of Yorkshire powstałej w ramach nowej fali brytyjskich gorzelni. Destylarnia, jak wszyscy nowi gracze na rynku, musi się wyróżniać. Spirit Of Yorkshire mocno stawia na kraftowość, kierując się mottem Field to Bottle. Podobnie jak szkocka Daftmill, sami uprawiają jęczmień. Jedynym procesem odbywającym się poza destylarnią jest samo słodowanie.

Dziś pochylę się nad wydaniem single cask wyselekcjonowanym przez Jarka Bussa jako trzecią butelkę w serii Solar System.

O samej whisky

Jako reprezentant Saturna została wybrana beczka po sherry Fino numer 675 z października 2017, będącego drugim rokiem pracy destylarni. Zabutelkowana w maju 2021 co daje zaledwie 3-lata maturacji. Rozlano 300 butelek w mocy beczki 61.7% bez filtracji na zimno ani barwienia.

Kolor: bursztynowy
Zapach: skórzany, perfumowany, kandyzowane pomarańcze, kandyzowany imbir, keks, sosna
Smak: siarka, pikantne wiśnie, skóra, perfumowany, ziołowy
Finisz: skórzany, gorzkie pestki wiśni, ziołowy

Bardzo słodki i świąteczny nos. Kandyzowane owoce i keks. Sporo skóry i perfum oraz sosny. W smaku bardzo Glenfarclasowo, sporo siarki ale w dobrym wydaniu. Dosyć pikantnie, sporo wiśni i skóry, dosyć perfumowanie i bardzo ziołowo. Finisz nie zaskakuje. Skóra, cierpkie gorzkie pestki wiśni i sporo ziół.

Bardzo przypomina mi przedostatni Glenfarclas 2002 Chapter 11. Jak na tylko 3 lata to oniemiałem.

Ocena: 87/100

Dodaj komentarz