Recenzja: Ledaig 2007 Signatory Vintage Cuvée No. 4

Pora na kolejnego Ledaiga od Signatory z serii Cuvée. Dla przypomnienia, seria składa się z 6 butelek, wszystkie dojrzewały w beczkach po sherry i różnią się finiszem:

Dziś druga, a zarazem ostatnia, butelka z rocznika 2007.

O samej whisky

Destylat z czerwca 2007 dojrzewał w beczkach po sherry kolejnego napełnienia przez 9 lat. Po tym czasie został podzielony – pierwsza połowa finiszowała przez 34 miesiące w beczkach po winie z Bordeuax kolejnego napełnienia, a druga połowa w pierwotnej beczce. Butelkowanie nastąpiło w marcu 2020 w mocy beczki 60.4% w naturalnej barwie i bez filtracji na zimno. Rozlano 572 butelki.

Kolor: złoty
Zapach: słodki torf, popiół, mokra ziemia, cytrusy, grejpfrut, żurawina, glony
Smak: słodki torf, pikantny dąb, popiół, glony, spalone wiśnie
Finisz: popiół, torf, spalony dąb, spalona guma, gorzkie pestki wiśni

Podobnie jak w pierwszej odsłonie serii, skojarzenia z Laphroaigiem nasuwają się same. Aromat jest również bardzo podobny, ale mniej syropowy i mniej pikantny. W zapachu na pierwszym planie słodki torf z popiołem i mokra ziemia. Potem jednak cytrusy, cierpki grejpfrut, słodko-kwaśna żurawina i trochę słonych glonów. W smaku podobnie. Słodki torf i trochę pikantnego dębu. Te smaki dominują, inne są mocno schowane. Delikatnie popiół, słone glony, spalone wiśnie. Finisz całkiem długi. Ponownie popiół i torf. Trochę chemicznej spalonej gumy i gorzkich pestek wiśni. Brzmi to odrobinę jednowymiarowo i tak właśnie jest.

Finiszowanie odcisnęło mniejsze piętno, niż w przypadku Cuvée No. 1 z finiszem w beczce po porto i zostawiło więcej miejsca dla charakteru destylatu. Ta wersja smakuje mi ciut bardziej, ale różnice nie są ogromne.

Ocena: 86/100

5 Comments

  1. […] Ledaig 2007 Signatory Cuvée No. 4 – finisz w beczkach po Bordeaux […]

  2. […] Ledaig 2007 Signatory Cuvée No. 4 – finisz w beczkach po Bordeaux […]

  3. […] Ledaig 2007 Signatory Cuvée No. 4 – finisz w beczkach po Bordeaux […]

  4. […] Ledaig 2007 Signatory Cuvée No. 4 – finisz w beczkach po Bordeaux […]

  5. […] co zdecydowanie wynika z młodego wieku. Mimo takich samych beczek jest zdecydowanie różna od Cuvée No. 4. Mam wrażenie, że finiszowanie nie wniosło tutaj za […]

Dodaj komentarz

Czytam i polecam: DramHunter | MaltVader | Fine Spirits Club