Wizyta: Laphroaig

Dzień otwarty w destylarni Laphroaig oznaczał mój pierwszy dzień na Feis Ile 2019. Po rozpoczęciu podróży o 6 rano z dworca autoubsowego Buchannan w Glasgow i dwóch godzinach na promie w końcu, w okolicach wczesnego popołudnia, dotarłem na Islay. Jescze tylko pół godziny marszu i jestem w Laphroaig.

Na wejściu każdy odwiedzający dostaję torbę z prezentami – aluminiowa butelka, ulotki oraz sampel festiwalowego wydania Cairdeas Triple Wood Cast Strength. Z okazji dnia otwartego na dziedzińcu gra zespół, dostępne są również specjalne degustacje oraz gry i konkursy. Można spróbować lub wziąć w samplu nigdy niebutelkowane whisky z pojedyńczych beczek, w mocy beczki (co prawda przelane wcześniej do butelek).

Ja po chwili odpoczynku i spotkaniu ze znajomymi (pozdrawiam Michała), udaję się na podstawową wycieczkę po destylarni, podczas której można samemu palić w piecu torfem, wejść do suszarni słodu, słodować jęczmień i powąchać new make (niestety nie jest podawany w degustacji).

Po zwiedzaniu udaję się na pobliskie torfowisko aby odebrać opłatę za dzierżawę mojej stopy ziemi – opłacało się zbierać wszystkie książeczki z butelek. Niestety przysługuje tylko jedna miniaturka na głowę. Znalezienie swojego kawałka ziemi również nie jest proste z racji bardzo słabego zasięgu. Na koniec otrzymuję certyfikat, że odebrałem opłatę podczas festiwalu.

Na koniec dnia oczywiście zakupy w sklepie przy destylarni. Wybór padł na wydanie festiwalowe
Cairdeas Triple Wood Cask Strength oraz dostępną wyłącznie w destylarni Cairdeas 15YO.

Mam nadzieję, że niedługo uda się ponownie odwiedzić Islay i Laphroaiga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *