Recenzja: Scotch Universe Hydra II

Scotch Universe to relatywnie nowy niezależny bottler wydający głównie whisky single cask. Nie podaje wprost informacji na temat destylani, zamiast tego poszczególne butelki dostają nazwy gwiazd, tworząc galaktykę szkockiej whisky. W identyfikacji pomogą nam zatem podane współrzędne. Większość ich bottlingów to whisky z beczek po winie.

O samej whisky

Dokładne współrzędne gwiazdy Hydra II to 88° P.7.1′ 1775.1″. Mamy zatem do czynienia z torfowym destylatem z 2010 roku, który spędził 7 lat i 4 miesiące w beczcie pierwszego napełnenia po porto typu Ruby w beczce Barrique. Destylarnia połozona jest w rejonie Highland i została załozona w 1899 roku. Czyli wychodzi na to, że to Glenturret. Zabutelkowanie nastąpiło w mocy beczki 63.2% bez filtracji na zimno i barwienia. Zapowiada się świetnie.

Kolor: herbaciany
Zapach: ziemisty torf, czarne porzeczki, konfitury porzeczkowe, porto
Smak: słodko, tłustawo jak na 7 lat, tytoń, kwaśne owoce
Finisz: przyprawy przechodzące w słodki dym, lekko alkoholowo potem wytrawne, ale nie gorzkie, ściągające język taniny, dosyć długi

Jest dobrze, ale 63.2% oraz 7 lat robią swoje. Alkohol trochę uderza ma finiszu. Spróbujmy z kilkoma kroplami wody.

Zapach: bardziej dymnie, mniej ziemisto, do porzeczek dochodzą kwiaty, lekko słono
Smak: słodko, delikatniej, mniej pieprznie, więcej aromatów kwiatowych, czerwona porzeczka
Finisz: delikatniejszy, równie słodki dym, mniej ściąga język, równie długi

Patrząc na samą butelkę widać genialny kolor (bywa on jednak czasem zwodniczy, także emocje na wodzy na razie). Torfowy, aczkolwiek niezbyt dymny, nos przypomina torfowe Balvenie. W końcu torf z Islay jest bardzo odmienny od torfu z innych regionów Szkocji – zdecydowanie mniej medyczny. Na języku słodka i przyjemnie oleista whisky, widać też długie nogi w kieliszku. Troche jednowymiarowa. Finisz niezbyt skomplikowany. Dopiero tutaj ujawnia się torfowość.

Whisky słodka, przyjemna, ładnie otwiera się po dodaniu wody. Czuć tę beczkę pierwszego napełnienia – whisky mimo młodego wieku nie jest ostro alkoholowa.

Ocena: 88/100

1 Comments

  1. […] jak w przypadku Hydra II, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat Callisto IX musimy przeprowadzić dalszą […]

Dodaj komentarz

Czytam i polecam: DramHunter | MaltVader | Fine Spirits Club